zaměstnávání

Pasti a nástrahy zaměstnávání nezletilých

Stojíte před rozhodnutím, zda ve firmě zaměstnat mladistvého a nechat ho vydělat si první peníze? Jaká pracovněprávní specifika zaměstnávání mladistvých vlastně obnáší? Kolik hodin denně mohou podle zákona pracovat nejdéle? A na co dalšího si musíte dát pozor?

Konsolidační balíček jde do finále. Na co se připravit?

Vláda představila plán, jak dostat Česko zpět do formy. Konsolidační balíček, který by měl státu uspořit až 150 miliard, čeká na konci září závěrečné schvalování. S jakými škrty musíte počítat při plánování nákladů na příští rok? Přinášíme praktický přehled nejzásadnějších změn z pohledu firem i zaměstnanců.

Zaměstnanec na neschopence: Může pro vás vykonávat práci?

Onemocněl vám zaměstnanec? Můžete se s ním domluvit, že pro vás bude i v režimu dočasné pracovní neschopnosti vykonávat určitou práci? Ale co když ji pak nedokončí, a vám tak vznikne škoda? V jakých případech můžete zaměstnanci za porušení režimu snížit mzdu, nebo dokonce udělit výpověď? A co na to soudy?

Kdy vám musí zaměstnanec nahradit škodu?

Způsobil vám zaměstnanec škodu? Víte, kdy mu vzniká povinnost k náhradě a v jaké výši? Jak máte postupovat v případě, že zaměstnanec poškodí pracovní počítač nebo ztratí svěřenou hotovost? Můžete uzavřít dohodu o hmotné odpovědnosti ve vztahu k vybavení zaměstnancovy kanceláře? A na co si musíte dát pozor při prokazování zavinění?

Blíží se konec daňově výhodných benefitů?

V důsledku aktuálních vládních snah o úspornou politiku reálně hrozí, že dojde ke zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. Co nastane, pokud benefity vlivem vládních úspor opravdu zdraží? Jaký to na vás a vaše zaměstnance bude mít dopad? Jaké jsou možné scénáře vývoje? A jakým způsobem je možné nastavit politiku benefitů do budoucna?