Home office

Dotaz na uvedení místa výkonu práce při home office

Je nutné uvádět do pracovní smlouvy místo výkonu práce zaměstnance, když pracuje na home office? Aktuálně máme ve smlouvě uvedeno pouze sídlo zaměstnavatele. Vzhledem k tomu, že naši zaměstnanci mohou pracovat takřka odkudkoliv, nejsem si jistá, jak tento případný zákonný požadavek specifikovat.

Seriál o novele ZP: Nová éra práce na dálku

Víte, jaké změny přinese novela zákoníku práce v oblasti práce na dálku? A proč jsou zažité pojmy „home office“ či „práce z domova“ věcně i terminologicky nesprávné? Co nakonec v novele zbylo z původně navrhovaných pravidel? A budete nakonec muset hradit náklady s prací na dálku spojené?

Chystají se velké změny práce na dálku! Na co se připravit?

Legislativním procesem prochází návrh novely zákoníku práce, který mění pravidla pro home office. Dohodu o práci na dálku můžete podle návrhu uzavřít pouze písemně. Kdo bude mít nově právo požádat zaměstnavatele o práci na dálku? Jak má být řešena úhrada nákladů vznikajících zaměstnanci? Jaké postihy budou při nesplnění nových povinností hrozit?

Češi se staví k práci na dálku konzervativněji než zbytek světa

Microsoft publikoval výsledky každoroční rozsáhlé studie Work Trend Index – data potvrzují radikální změny ve způsobu práce po celém světě – jak pozitivní, tak negativní. Studie se zúčastnili i Češi, jejich postoj k hybridní práci se však značně liší od ostatních zemí. Studie jasně ukázala, že práce na dálku s námi zůstane v nějaké míře …

Češi se staví k práci na dálku konzervativněji než zbytek světa Pokračovat ve čtení »

Právo zaměstnance odpojit se od práce by mohlo platit v celé EU

Přechod na práci z domova zachránil během pandemie mnoho pracovních míst, průzkumy však ukazují, že má i negativní dopady: více práce přesčas a zdravotní problémy. Evropský parlament chce proto zavést v celé Unii právo odpojit se od práce. Jak by takový zákon fungoval v praxi? Evropský parlament 21. ledna 2021 vyzval Evropskou komisi k přijetí …

Právo zaměstnance odpojit se od práce by mohlo platit v celé EU Pokračovat ve čtení »