Home office

Chystají se velké změny práce na dálku! Na co se připravit?

Legislativním procesem prochází návrh novely zákoníku práce, který mění pravidla pro home office. Dohodu o práci na dálku můžete podle návrhu uzavřít pouze písemně. Kdo bude mít nově právo požádat zaměstnavatele o práci na dálku? Jak má být řešena úhrada nákladů vznikajících zaměstnanci? Jaké postihy budou při nesplnění nových povinností hrozit?

Češi se staví k práci na dálku konzervativněji než zbytek světa

Microsoft publikoval výsledky každoroční rozsáhlé studie Work Trend Index – data potvrzují radikální změny ve způsobu práce po celém světě – jak pozitivní, tak negativní. Studie se zúčastnili i Češi, jejich postoj k hybridní práci se však značně liší od ostatních zemí. Studie jasně ukázala, že práce na dálku s námi zůstane v nějaké míře …

Češi se staví k práci na dálku konzervativněji než zbytek světa Pokračovat ve čtení »

Právo zaměstnance odpojit se od práce by mohlo platit v celé EU

Přechod na práci z domova zachránil během pandemie mnoho pracovních míst, průzkumy však ukazují, že má i negativní dopady: více práce přesčas a zdravotní problémy. Evropský parlament chce proto zavést v celé Unii právo odpojit se od práce. Jak by takový zákon fungoval v praxi? Evropský parlament 21. ledna 2021 vyzval Evropskou komisi k přijetí …

Právo zaměstnance odpojit se od práce by mohlo platit v celé EU Pokračovat ve čtení »

Dotaz ohledně home office

Pokud zaměstnanec pracuje na home office doma na vlastním PC, odpovídá zaměstnavatel z pohledu BOZP např. za technický stav jeho PC a souvisejících elektrických zařízení (např. prodlužovacích kabelů, tiskáren atd.)? Pokud ano, jak se zjišťuje, kdy a při čem vlastně došlo k úrazu, resp. co musí zaměstnavatel prokázat, aby se odpovědnosti zprostil?

Dotaz ohledně práce z domova

Pokud jsme se se zaměstnanci dohodli na práci z domova a nemají tuto možnost uvedenu v pracovní smlouvě, je nutné sepsat dodatky k pracovní smlouvě? Nebo stačí interní předpis, kde bude stanoven výkon práce z domova?