GDPR

Nejvyšší čas řešit pravidla nového whistleblowingu

Očekává se, že nejpozději od 1. 7. 2023 budou muset zaměstnavatelé s více než 50 pracovníky nastavit interní systém pro hlášení porušení některých zákonů. Jaká pravidla by přinesl aktuální návrh zákona? Co se vám vyplatí zahrnout ve vnitřním předpise nad rámec zákona? Poradíme také, jak správně vybrat pověřenou osobu.

Jak na nábor zaměstnanců v souladu s GDPR

V praxi se často zapomíná, že zpracování osobních údajů potenciálních zaměstnanců probíhá už během výběrového řízení. Jaké údaje (ne)můžete od uchazečů vyžadovat? V jakých případech budete potřebovat kandidátův souhlas? A jak naložit s osobními údaji po ukončení náboru?

Nový trend v monitoringu zaměstnanců: Co je to „bossware“ a k čemu se používá?

V době pandemie, kdy velká část lidí pracovala z domova, se v oblasti monitorování zaměstnanců rozšířilo používání tzv. bosswaru neboli programu, který zaměstnavateli umožňuje sledovat aktivitu zaměstnance na firemním zařízení. Upozornil na to britský server The Guardian. Proč byste si měli dát na používání podobných nástrojů pozor? Monitorovací programy poskytují zaměstnavateli například informace o tom, …

Nový trend v monitoringu zaměstnanců: Co je to „bossware“ a k čemu se používá? Pokračovat ve čtení »

Dotaz o živém vysílání na pracovišti

Je možné (a případně jak) formálně ošetřit použití živé­ho vysílání v rámci našeho pracoviště. Pro zrychlení ex­pedice bychom chtěli do oddělení logistiky instalovat monitor s trvalým živým přenosem z našeho oddělení expedice, aby logistici měli neustálý přehled o tom, co se právě nakládá atd. Standardně je naše společnost vy­bavena kamerovým systémem, ale u tohoto živého …

Dotaz o živém vysílání na pracovišti Pokračovat ve čtení »

Dotaz o poskytování informací exekutorovi

Exekutor v rámci žádosti o poskytnutí součinnosti žádá o sdělení rodného čísla zaměstnance, dále o jeho e-mail a telefonní číslo. Je v naší kompetenci tyto informace poskytovat?