Novinka od 1. 1. 2025: Samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem
Po přijetí transpoziční novely zákoníku práce si vaši zaměstnanci nově můžou rozvrhovat pracovní dobu sami. Co přesně se od 1. 1. 2025 mění? Bude se to týkat všech zaměstnanců? A co musí zaměstnavatel splnit, pokud bude chtít tuto možnost zaměstnancům nabídnout?
Umělá inteligence přebírá vládu – co na to trh práce?
S technologickým pokrokem začíná život nás všech stále více ovlivňovat umělá inteligence a tento trend se nevyhýbá ani pracovnímu trhu. Někteří příchod AI vítají s nadšením, jiní s obavami. Kterých odvětví a profesí se nastávající změny především týkají? Jaká pozitiva a negativa přináší automatizace? Je hrozba ztráty zaměstnání kvůli AI skutečně reálná?
Restrukturalizace a propouštění: Jak to správně komunikovat
Oznámit zaměstnanci, že bude propuštěn, patří určitě k těm nejméně příjemným povinnostem personalistů. Ale i taková situace, která představuje psychický nápor pro všechny zúčastněné, se dá úspěšně zvládnout, pokud se na ni dobře připravíte. Jak zprávu správně načasovat? Jaký způsob komunikace zvolit? A je nutné brát v potaz i zaměstnance, kterých se propouštění netýká?
Přichází generace Z: Jak přilákat a udržet mladé talenty?
Na trh práce nastupuje generace Z, která představuje specifickou skupinu zaměstnanců. Čím se liší od vašich současných zaměstnanců? Jakou představu o práci vlastně mají? Které benefity jsou pro ně důležité? A jakým způsobem s generací Z komunikovat?
Biometrie vs. GDPR: Rizika digitálních nástrojů v HR agendě
Moderní technologie jsou dobrým pomocníkem, ale ve světle zpřísňujících se pravidel je jejich použití stále složitější. Využíváte ve své firmě systémy, které pracují s biometrickými údaji zaměstnanců? A jste si jistí, že jednáte v mezích zákona? Máte pocit, že souhlas zaměstnanců vše řeší? Možná vás vyvedeme z omylu.
Pozor na zastřené zprostředkování zaměstnání
Využívání externích dodavatelů zejména v oblasti poskytování služeb je dnes ve firmách běžnou praxí. Jak smluvní vztah správně uchopit, abyste se nedopustili přestupku v podobě zastřeného pronájmu pracovní síly? Na co si dát při uzavírání smlouvy pozor? A jak se musíte chovat k zaměstnancům dodavatele?
ESG reporting: Na co se musejí personalisté připravit
1. 1. 2024 vstoupila v platnost evropská směrnice o udržitelnosti CSRD, která přináší spoustu nových povinností, mimo jiné i personalistům. Jaká data nově budete muset shromažďovat a zveřejňovat? Co musí povinné reporty splňovat? A kdy s tím musíte začít?
Efektivní komunikace v HR: Strategie pro zvládání konfliktů
Jako personalista se ve své práci setkáváte s konflikty na pracovišti i s nespokojenými zaměstnanci. Jak postupovat při rozhovoru s negativně naladěným zaměstnancem? Čeho se vyvarovat a na jaké otázky naopak nezapomenout? A jak pracovat s emocemi?
Zapeklitá pravidla vysílání zaměstnanců do zahraničí – 2. část
Při vysílání zaměstnanců do zahraničí musíte ohlídat nejen zákonné dodržování pracovních podmínek, ale čekají vás navíc i různé registrační povinnosti. Jaké doklady s sebou musí pracovník mít? V které zemi se za něj hradí sociální a zdravotní pojištění? A jak je to s placením daně z příjmu a DPH?