1. Samorozvrhování pracovní doby
K 1. srpnu 2024 vstoupila v účinnost transpoziční novela zákoníku práce, která zapracovala požadavky vyplývající ze směrnice EU o přiměřených minimálních mzdách. Novela přinesla i několik změn jdoucích nad rámec směrnice. Jednou z nich je samorozvrhování pracovní doby, které bude možné využít od začátku roku 2025. Nové ustanovení § 87a zákoníku práce nabídne zaměstnavateli a zaměstnanci možnost písemně…
2. Minimální a zaručená mzda od 1. 1. 2025
K 1. 8. 2024 nabyla účinnosti novela zákoníku práce provádějící EU směrnici o přiměřených minimálních mzdách a od 1. 1. 2025 tak budou poprvé platit nová pravidla. První významnou novinkou je změna v určení výše minimální mzdy. Doposud platilo, že výši minimální mzdy na následující rok vyhlašovala vláda nařízením, a to vždy do konce kalendářního roku…
3. Elektronizace dávek nemocenského pojištění
Právní úprava elektronizace dávek nemocenského pojištění je obsažena v návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů a další související zákony a který nabývá účinnosti 1. 1. 2025. Dojde tak k elektronizaci všech dávek nemocenského pojištění (nemocenská v podobě tzv. eNeschopenky existuje už od 1. 1. 2020, elektronizace ostatních dávek…
4. Nadcházející změny pro „dohodáře“
Za posledních 15 měsíců došlo v oblasti dohod o provedení práce k zásadním změnám. Novela zákoníku práce účinná od října 2023 uzákonila pro DPP i DPČ rozvrhování pracovní doby, poskytování příplatků a informační povinnost zaměstnavatelů směrem k zaměstnancům podobně jako u pracovního poměru, od ledna 2024 pak vznikl „dohodářům“ nárok na dovolenou. Od 1. 7. 2024 platí registrační…
5. Blacklist nelegálních zaměstnavatelů
Téma článku úzce souvisí s novelou zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v platném znění (dále jen „zákon“), jež má být účinná od 1. 1. 2025. Legislativní proces přijímání novely zákona evidované pod sněmovním tiskem č. 743 vypadal následovně: 3. 7. 2024 byl vládní návrh doručen Poslanecké sněmovně ČR, navrhovatelem je Ministerstvo práce a sociálních prací; 10.…
6. Tajné pořizování záznamů při kontrolách inspekce práce
Novela zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v platném znění (dále jen „zákon“) s sebou přináší celou řadu významných změn. U nejzávažnějších prohřešků na úseku nelegálního zaměstnávání například zavádí sankci v podobě zveřejnění rozhodnutí inspekce práce o přestupku na úřední desce Státního úřadu inspekce práce. Další výraznou změnou je oprávnění tajných nahrávek ze strany kontrolorů. Následující řádky budou tento…
7. Změny v oblasti bezpečnosti a zdraví zaměstnanců
Každý zaměstnavatel musí neustále sledovat dění okolo sebe, zvláště změny v oblasti právních předpisů. Co se týká bezpečnosti na pracovišti a zdraví zaměstnanců, lze v roce 2025 očekávat zvýšené úsilí k dotažení všech započatých, avšak v roce 2024 nedokončených změn. Konkrétně jde o: zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, kde bude kodifikována změna…
8. Zaměstnávání osob se zdravotním postižením v roce 2025
S účinností od 1. 1. 2025 se chystají změny zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti (dále jen „ZoZ“), které se týkají zaměstnávání osob se zdravotním postižením (dále jen „OZP“). Celý zákonodárný proces ještě není u konce, avšak novela již byla schválena Poslaneckou sněmovnou (sněmovní tisk č. 743). Změny se dotknou jak zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají OZP na…
9. Novinky v zákoně o úřednících
V lednu nabývá účinnosti novela zákona o úřednících územních samosprávných celků, která reaguje zejména na potřeby praxe, pojďme si proto shrnout nejdůležitější změny. Ruší se negativní vymezení pojmu úředník a zároveň se doplňuje definice správních činností o konstatování, že správní činností nejsou pomocné, servisní nebo manuální práce, ani práce, které výkon těchto prací řídí. Ve výsledku tedy…