Kontroly

Docházkové systémy vs. GDPR: Nový cíl kontrol ÚOOÚ

ÚOOÚ v lednu ohlásil nové cíle kontrol pro letošní rok. Víte, na co se připravit? Právě teď doporučujeme podívat se na sbírání údajů o zaměstnancích v rámci vašich docházkových systémů. Zpracováváte v nich jen ty údaje, které jsou nezbytně nutné? A jak dlouhou dobu jste povinni tyto údaje uchovávat?

Kontrola švarcsystému: na co se inspektoři ptají nejčastěji?

Počet kontrol zaměřených na nelegální práci narůstá. Za švarcsystém hrozí zaměstnanci i zaměstnavateli vysoké pokuty. Víte, co lze podle zákona považovat za nelegální práci? Na co se inspektoři při kontrole švarcsystému zaměřují a jak přesně kontrola probíhá? Můžete se na ni nějak připravit? A musí ji úřad nahlásit předem?

Švarcsystém: zaměřte se na to, jakou činnost OSVČ vykonává

Ohledně švarcsystému koluje mnoho zaručených rad a návodů. Od fakturace více odběratelům přes eliminaci znaků závislé práce až po pronájmy pracovních prostředků. Švarcsystém určitě má své znaky a příslušné úřady je při kontrolách zkoumají. Pokud ale řešíte zajištění části svých činností subdodavatelsky s pomocí služeb živnostníků, víte, že byste měli začít z úplně jiného konce?

Testujete své zaměstnance na onemocnění covid-19?

Nově vás kromě hygieny může přijít zkontrolovat i inspekce práce. Kontroly budou zahajovány na udání zaměstnanců – zatím. Jaké hrozí sankce za nedodržení opatření? Mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví týkající se testování zaměstnanců na covid-19 už nebu­dou kontrolovat pouze krajské hygienické stanice, nově jim pomohou inspektoři z oblastních inspektorátů práce. V současnosti jde o 59 inspektorů, …

Testujete své zaměstnance na onemocnění covid-19? Pokračovat ve čtení »

Na co se letos při kontrolách zaměří inspekce práce?

Státní úřad inspekce práce již zve­řejnil program kontrolních akcí pro rok 2021. V souvislosti s pandemií se kromě dalších oblastí musí letos zaměstnavatelé připravit i na zvýšenou pozornost na podněty ke kontrole upozorňujícím na krácení práv zaměstnanců v souvislosti s do­pady pandemie COVID 19. SÚIP se také bude i v roce 2021 aktivně podílet na …

Na co se letos při kontrolách zaměří inspekce práce? Pokračovat ve čtení »