Ukončení pracovního poměru

Těhotná zaměstnankyně na pracovišti: Co jako zaměstnavatel rozhodně nesmíte?

Pro těhotné zaměstnankyně platí zvláštní opatření a zvýšená ochrana v pracovněprávních vztazích. To však může být v některých situacích pro zaměstnavatele problematické. Kdy (ne)lze s těhotnou zaměstnankyní ukončit pracovní poměr? Můžete ji přeložit či vyslat na pracovní cestu? A jak musíte řešit to, že jsou pracovní náplní zaměstnankyně tzv. zakázané práce?

Dotaz na ukončení pracovního poměru v důsledku ztráty zdravotní způsobilosti

Ráda bych se zeptala, jaké možnosti rozvázání pracovního poměru má zaměstnavatel v případě, že zaměstnanec dle lékařského posudku dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost? (nejedná se o pracovní úraz či nemoc z povolání) Okamžité zrušení PP v tomto případě použít nelze, klasická výpovědní doba trvá 2 měsíce… Ale pokud zaměstnanec dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost, pracovat by ve …

Dotaz na ukončení pracovního poměru v důsledku ztráty zdravotní způsobilosti Pokračovat ve čtení »

Nejčastější přešlapy při rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele

Spory o platnost jednostranného rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele patří mezi nejčastější pracovněprávní spory. Neúspěch v takovémto soudním sporu mívá pro zaměstnavatele velmi nepříjemné důsledky. Jak můžete minimalizovat riziko neúspěchu ve sporu? Na co se soustředit a jakých častých chyb se vyvarovat?

Firmy začaly hromadně propouštět

V srpnu a září letošního roku došlo k zatím největšímu hromadnému propouštění v letošním roce a tento trend bude podle odborníků i nadále pokračovat. Firmy drtí kromě vysoké inflace také rostoucí náklady na energie, nedostatek materiálů či ubývání zakázek, což se již začalo projevovat i na trhu práce. Jako první pak firmy škrtají především agenturní …

Firmy začaly hromadně propouštět Pokračovat ve čtení »

Dotaz o přechodu z jednosměnného provozu na dvousměnný

Pokud se rozhodneme, že přejdeme z jednosměnného pracovního režimu na dvousměnný, zaměstnanec nemá toto rozvržení pracovní doby uvedeno ve smlou­vě a odmítá na dvousměnný režim přejít (ani nechce podepsat dohodu o ukončení), jaký je další postup ze strany zaměstnavatele?