zákoník práce

Prohlubování vs. zvyšování kvalifikace: Časté dilema zaměstnavatelů

Chcete vaše zaměstnance vyslat na nějaký kurz či školení, aby si zvýšili kvalifikaci? A co když si tím kvalifikaci jen prohloubí? Proč musíte znát rozdíl mezi prohlubováním a zvyšováním kvalifikace? Kdy můžete vašim zaměstnancům účast na vzdělávacím kurzu nařídit? A proč se vám vyplatí se zaměstnanci uzavřít kvalifikační dohodu?

Zapeklitá pravidla vysílání zaměstnanců do zahraničí – 1. část

Posíláte vaše zaměstnance do jiné země? Ať už se jedná o několikadenní pracovní cestu, nebo o několikaměsíční výkon práce, musíte dodržovat přísná pravidla. Jaké povinnosti se pojí k jednotlivým druhům vyslání? Jaké pracovní podmínky musíte vyslanému zaměstnanci zajistit? A co musíte vědět před tím, než zaměstnance do zahraničí vůbec vyšlete?

Těhotná zaměstnankyně na pracovišti: Co jako zaměstnavatel rozhodně nesmíte?

Pro těhotné zaměstnankyně platí zvláštní opatření a zvýšená ochrana v pracovněprávních vztazích. To však může být v některých situacích pro zaměstnavatele problematické. Kdy (ne)lze s těhotnou zaměstnankyní ukončit pracovní poměr? Můžete ji přeložit či vyslat na pracovní cestu? A jak musíte řešit to, že jsou pracovní náplní zaměstnankyně tzv. zakázané práce?

Seriál o novele ZP: Co říká zákon o slaďování pracovního a rodinného života?

Věděli jste, že existuje směrnice EU, která se zabývá rovnováhou mezi pracovním a rodinným životem? Jak se její ustanovení promítnou do novely zákoníku práce? Co musí být nově uvedeno v žádosti o čerpání rodičovské dovolené? A jaký postup máte zvolit v případě, kdy vás zaměstnanec pečující o dítě požádá o kratší pracovní dobu?

Seriál o novele ZP: Nová éra práce na dálku

Víte, jaké změny přinese novela zákoníku práce v oblasti práce na dálku? A proč jsou zažité pojmy „home office“ či „práce z domova“ věcně i terminologicky nesprávné? Co nakonec v novele zbylo z původně navrhovaných pravidel? A budete nakonec muset hradit náklady s prací na dálku spojené?