výpověď

Skrytá rizika zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době se může zdát jako bezproblémový způsob, jak skončit pracovní poměr. Opak je ale pravdou. Jaké potíže mohou nastat, doručujete-li zrušení pracovního poměru poštou? Platí ve zkušební době ochranná doba? A jak máte správně spočítat, kdy zaměstnanci zkušební doba skončí?

Ošidné propuštění zaměstnance pro porušení kázně

Máte ve firmě zaměstnance, se kterým jsou samé problémy? Pak někdy můžete využít možnost, kterou vám nabízí zákoník práce, a propustit ho z důvodu porušení kázně. Jaké podmínky musí být splněny, abyste mohli výpověď z tohoto důvodu udělit? Kdy dosáhne porušení kázně potřebné míry závažnosti? A do kdy nejpozději musíte zaměstnanci výpověď dát?

Propuštění zaměstnance pro nadbytečnost: Jak dodržet přísná pravidla

Víte, jaké důvody pro výpověď se v praxi (ne)schovají za zákonný pojem nadbytečnost? Co je na výpovědi pro nadbytečnost rizikové a jaké jsou podmínky pro její udělení? Kdy splňujete všechny podmínky pro uskutečnění organizační změny ve firmě? A na co si musíte dát u propouštění zaměstnance pro nadbytečnost největší pozor?

Propouštění zaměstnanců: Jak správně a kdy raději ne

Čeká vás nepříjemná povinnost propustit zaměstnance? Pozor, jen v loňském roce soud řešil 2 500 soudních sporů o (ne)oprávněné výpovědi. Za jakých podmínek a z jakých důvodů můžete výpověď legálně udělit? A kdy musíte naopak zpozornět a raději ještě vyčkat? Jaké jsou legální možnosti rozvázání pracovního poměru z pohledu zaměstnavatele? A jaké změny v propouštění zavede blížící se novela zákoníku práce?