Články

Máte agenturní zaměstnance? Dejte si pozor na rovné zacházení

Potřebujete více pracovních sil, ale jen po omezenou dobu? Situaci můžete vyřešit uzavřením pracovních smluv na dobu určitou. Takový postup však zabere čas, musíte absolvovat pohovory, připravit pracovní smlouvy a zajistit všechnu související agendu. Proto se řada firem obrací na agentury práce, které jim dle konkrétních požadavků dočasně „zapůjčí“ své zaměstnance. Pozor, agenturní zaměstnávání má však striktní pravidla a často bývá cílem kontrol inspekce práce.

Pravidla a limity u práce přesčas

Práce přesčas má jasná pravidla, který ovšem řada zaměstnavatelů přehlíží. Víte, kdy vašim zaměstnancům náleží odměna za práci přesčas? A mohou ji mít také zaměstnanci pracující na kratší úvazek? Musíte jako zaměstnavatelé uvádět přesčasy v evidenci pracovní doby? Ujasněte si pravidla, která musíte ze zákona dodržovat.

Interní komunikace firmy: podceňovaný klíč k úspěchu

Mnoho firem vynakládá peníze na externí komunikaci, v níž sděluje zákazníkům své hodnoty nebo aktuální nabídky produktů či služeb. Opomíná přitom budovat zaměstnaneckou značku, která je neméně důležitá. Právě zaměstnanci jsou totiž ambasadory a čím lépe o firmě mluví, tím pozitivnější obraz navenek má. Dopad pozitivní prezentace firmy jejími zaměstnanci je tak mnohem intenzivnější, než když společnost o sobě informuje na sociálních sítích. Interní komunikace má proto zásadní význam a vyplatí se jí cíleně věnovat.

Docházkové systémy vs. GDPR: Nový cíl kontrol ÚOOÚ

ÚOOÚ v lednu ohlásil nové cíle kontrol pro letošní rok. Víte, na co se připravit? Právě teď doporučujeme podívat se na sbírání údajů o zaměstnancích v rámci vašich docházkových systémů. Zpracováváte v nich jen ty údaje, které jsou nezbytně nutné? A jak dlouhou dobu jste povinni tyto údaje uchovávat?

Přestávky v práci a odpočinek: Kdy je musíte zaplatit?

Jakou práci můžete zaměstnanci nařídit ve svátek? Musí být zaměstnanec připraven k práci i v době přestávky? A náleží mu za to odměna? Kdy si může vzít přestávku na jídlo a jak dlouhá má podle zákona být? A víte, kolik hodin musí trvat nepřetržitý odpočinek mezi směnami u mladistvých?