Dotaz o daňovém přiznání při sloučení hypoték

Dotaz se týká mé kolegyně, které jsem do roku 2020 zpracovávala roční zúčtování, ale od roku 2021 již musí podat daňové přiznání z důvodu, jejž uvádím níže.

Kolegyně si pořídila byt pro vlastní bydlení, v němž vzorně bydlela – takže úroky z hypotéky si v předcho­zích letech mohla v pořádku uplatňovat (splňovala i vše ostatní potřebné k tomuto odpočtu) v rámci roč­ního zúčtování u zaměstnavatele. Loni zkraje roku si však pořídila dům, do kterého se přestěhovala, a svůj původní byt dala kamarádce k pronájmu, přičemž po­chopitelně ví, že příjem z takového pronájmu musí ve­psat do § 9 v daňovém přiznání.

Ale aby toho nebylo málo, tak jí banka ERSTE Premi­um oba úvěry (jak na byt, tak na dům) sloučila (ne­chala refinancovat), a tudíž má kamarádka jen jedno potvrzení pro snížení úroků. Vysvětlila jsem jí, že takhle to nepůjde, jelikož k uplatnění úroků z úvěru lze uplatnit úroky do řádku 47 v daňovém přiznání jen pro vlastní bydlení, načež jsem ji vyzvala, aby zažáda­la banku o rozdělení (rozpad) dané částky na byt//dům. Banka jí však řekla, že toto udělat neumí, a ka­marádka má tudíž v daňovém přiznání z celkového potvrzení odečíst 90 % na dům, a ty si pak uplatnit pro vlastní bydlení.

Moc prosím o vyjádření vašeho daňového znalce, jestli by mi mohl k tomuto říci vlastní názor a případně pomo­ci, jak celou situaci řešit dále, jelikož se jedná o nemalou částku k odpočtu (úroků) a totéž se koneckonců může stát i u zaměstnanců, pokud nepůjdou s pravdou ven.

Tento obsah je určen jen pro předplatitele magazínu. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Napsat komentář